Mało znana witamina, która sprzyja zdrowiu kości

Zdrowie kości jest istotne w każdym wieku, zarówno w przypadku dzieci rozwijających się w okresie wzrostu, jak i wśród dorosłych i osób starszych, które mogą być narażone na urazy i złamania kości. Zgodnie z aktualną wiedzą, witamina K jest jednym z czynników, który ma istotne znaczenie dla zdrowia kości.

Niedobór witaminy K jest bardzo powszechny. W związku z tym przeprowadzono badania, które wykazały że wyższe spożycie witaminy K jest skorelowane z wyższą gęstością kości. Potwierdziły to także badania ultrasonograficzne. Osoby spożywające więcej witaminy K mają lepsze właściwości kości, co objawia się mniejszą utratą gęstości mineralnej kości i mniejszym wzrostem porowatości i elastyczności przypisywanej starzeniu. Potwierdza to pozytywne efekty suplementacji witaminy K2 przeciwko złamaniom osteoporotycznym. Ponadto wiadomo, że niedobór witaminy K utrudnia włączenie wapnia do tkanki kostnej.

Istnieją dwa rodzaje witaminy K:

  • Witamina K1 znajdująca się w zielonych warzywach liściastych (między innymi sałata, brokuły, szpinak), która stanowi około 90% witaminy K w typowej diecie.
  • Witamina K2 występująca naturalnie w pokarmach pochodzenia zwierzęcego, która stanowi około 10% witaminy K w typowej diecie. Witamina K2 może być wytwarzana przez mikroflorę jelitową i jest mikroelementem, który rozpuszcza się w tłuszczach.

Witamina K2 jest jednym z podstawowych składników suplementu diety OMEGA+++, który oprócz tej witaminy zawiera kwasy omega 3, 6 i 9, olej z ogórecznika, ekstrakt z zapłodnionych jaj ptasich, kwas linolenowy gamma i mikroaktywny koenzym Q10. Witamina K2 pochodzi ze sfermentowanych nasion soi (natto), które tradycyjnie są stosowane w celu obniżenia ciśnienia krwi i aby zapobiegać osteoporozie. Ten suplement diety jest przeznaczony głównie dla wzmocnienia układu krążenia, jednak daje on wiele innych korzyści, między innymi poprawia zdrowie kości.

Witamina K2 uczestniczy w usuwaniu złogów wapnia z naczyń krwionośnych i tętnic oraz zmniejsza ryzyko osteoporozy i wzmacnia układ kostno-stawowy. Wybierając skuteczny suplement diety, warto zwrócić uwagę, aby witamina K2 była w stabilnej i biodostępnej formie, ponieważ to umożliwi organizmowi pełne wchłonięcie tego mikroelementu i optymalne wykorzystanie dla wzmocnienia zdrowia.

Dodaj komentarz