Rola glutaminy w budowaniu masy mięśniowej

Wielu kulturystów wybiera glutaminę jako najważniejszy suplement. Glutamina to aminokwas, który można naturalnie znaleźć w mięsie, rybach, drobiu, fasoli i produktach mleczarskich. Większość odżywek białkowych zawiera glutaminę, ponieważ jest to aminokwas uczestniczący w wielu procesach zachodzących w organizmie.

Organizm wytwarza glutaminę w ilości wystarczającej do zaspokojenia potrzeb w zwykłych okolicznościach. Jednak, aby sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu podczas wysiłku (trening, stres, rekonwalescencja), należy dostarczyć dodatkową dawkę L-Glutaminy.

Z punktu widzenia kulturystów siła glutaminy polega na jej zdolności do zmniejszenia mikrouszkodzeń mięśni, które pojawiają się w wyniku intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Musisz zadbać aby utrzymać wysoki poziom glutaminy podczas intensywnego ćwiczenia, ponieważ spadek poziomu glutaminy może spowodować większą podatność na choroby z powodu osłabienia układu immunologicznego. Oprócz pozytywnego wpływu na układ odpornościowy, glutamina wspomaga funkcjonowanie wątroby, żołądka i jelit.

Dawka glutaminy dla kulturystów wynosi minimum 20-30 gramów na dobę. W celu zapewnienia optymalnego przyswojenia, najlepiej jest przyjmować małe dawki glutaminy, w niewielkich odstępach czasu. Glutamina najlepiej wchłania się z posiłkami lub przekąskami zawierającymi węglowodany, które pomagają w jej absorpcji. Jako składnik odżywczy, który występuje naturalnie w organizmie, glutamina jest bezpieczna. Jednak, przyjmowanie nadmiernych ilości glutaminy może powodować rozstrój żołądka. Bezpieczna dawka glutaminy to maksymalnie około 0,6 grama na każdy kilogram masy ciała.

Komentarz do “Rola glutaminy w budowaniu masy mięśniowej

  • 19 listopada 2017 o 14:46

    NIe tylko glutamina ale i arginina i karnityna. Ja sprawdziłem na sobie jakie są efekty treningów bez suplementacji a jakie są w trakcie stosowania suuplementacji. Różnica jest widoczna gołym okiem. Ja oprócz glutaminy stosuję LargoMass i wsytsko rośnie jak trzeba.

Dodaj komentarz