Kontrowersyjne jagody acai

Od długiego już czasu jest głośno o jagodach acai. Ten pochodzący z brazylijskiej Amazonii owoc można kupić w niemal każdym sklepie na cały świecie. Swoją sławę acai zawdzięcza domniemanym zdrowotnym właściwościom, które są szeroko promowane przez zwolenników masowego spożywania tego owocu. Faktem jest, że jagody acai są podstawą diety mieszkańców amazońskiej dżungli. Czy są one również niezbędnym składnikiem diety dla mieszkańców bardziej cywilizowanych rejonów?

Jagody acai są uważane za owoce niemalże idealne pod względem wartości odżywczych. Zawierają bogactwo aminokwasów, przeciwutleniaczy i kwasów tłuszczowych omega. Dostarczają również dużo żelaza, błonnika i witaminy oraz minerały. Wyglądają podobnie do winogron a smakują jak mieszanka jagód i czekolady.

piperinox

Zwolennicy jagód acai wymieniają następujące korzyści dla zdrowia człowieka: przeciwutleniające, antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwwymiotne, wzmacniające układ sercowo-naczyniowy.

Jagody acai zawierają wyjątkowo duże ilości niezbędnych kwasów tłuszczowych, które obniżają poziom cholesterolu LDL i HDL. Charakteryzują się również wysokim poziomem flawonoidów i przeciwutleniaczy, które hamują przedwczesne starzenie się. Te małe, brazylijskie jagody są także doskonałym źródłem błonnika pokarmowego i wartościowego białka roślinnego, które jest łatwiej trawione niż białko zwierzęce. Poza wyjątkową zawartością białka i nienasyconych tłuszczy, acai ma również węglowodany, które dostarczają organizmowi energię potrzebną na cały dzień. Jagody acai dostarczają niezbędnego zestawu aminokwasów i minerałów śladowych, niezbędny do prawidłowej pracy mięśni i regeneracji po treningu.

Ze względu na synergię jednonienasyconych tłuszczów, błonnika pokarmowego i fitosteroli, jagody acai wspomagają układ sercowo-naczyniowy i przewód pokarmowy. Badania naukowe potwierdzają, że błonnik w codziennej diecie promuje zdrowy układ trawienny. Rozpuszczalny w wodzie błonnik pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Nierozpuszczalny błonnik zmniejsza ryzyko rozwoju niektórych rodzajów nowotworów.

Stosunek kwasów tłuszczowych w acai jest podobny jak w oliwie z oliwek. Badania pokazują, że jest to czynnik przyczyniający się do niskiej częstości występowania chorób serca u mieszkańców okolic śródziemnomorskich.

W mediach są widoczne reklamy suplementów diety, które zawierają ekstrakt jagód acai. Soki i suplementy diety są reklamowane jako doskonałe środki na zrzucenie wagi, na leczenie rozrostu gruczołu krokowego (sterole), wspomagające kontrolę poziomu cholesterolu we krwi lub rozszerzające oskrzela (teobromina).

Jednak istnieje również inne spojrzenie na jagody acai. Olbrzymie zapotrzebowanie na ten owoc, skutkuje pozbawieniem pożywienia mieszkańców dżungli brazylijskiej. Ponadto, pojawiają się pytania, czy masowo hodowane owoce dla celów handlowych, mają tak samo dobroczynne właściwości, jak te rosnące w naturalnym środowisku. Na koniec należy wspomnieć, że nie istnieją rzetelne badania, które potwierdzałyby skuteczność jagód acai w jakichkolwiek dolegliwościach.

A Ty co myślisz o jagodach acai?

Dodaj komentarz