Jak przeciwdziałać uszkodzeniom skóry przez słońce?

Każdy wie o dobroczynnych właściwościach promieni słonecznych. Słońce poprawia pracę układu immunologicznego, działa antydepresyjnie, poprawia przemianę materii i bierze udział w wytwarzaniu witaminy D3, ważnej w walce z krzywicą i osteoporozą. Mimo tych wszystkich zalet, czas ekspozycji na słońce trzeba kontrolować, ponieważ promieniowanie UV jest destrukcyjne dla skóry.

Słońce jest źródłem szerokiego zakresu promieniowania. Jest to między innymi światło widzialne, promieniowanie podczerwone i promieniowanie ultrafioletowe.

Związek pomiędzy witaminą C i ochroną przed promieniami UV

Witamina C to substancja, którą organizm wykorzystuje w wielu procesach. Między innymi jest niezbędna do syntezy kolagenu i neuroprzekaźników. Jednak ta witamina musi być dostarczona w ramach diety, ponieważ organizm nie wytwarza jej samodzielnie. Innym wyjściem jest zażywanie suplementów diety z witaminą C.

Witamina C spełnia kluczową rolę w tworzeniu i utrzymywaniu struktury włókien kolagenowych. Ważne są także bioflawonoidy, które nadają skórze grubość, elastyczność i gładkość. Niekontrolowana ekspozycja na słońce zakłóca funkcjonowanie tych mechanizmów, co jest podstawową przyczyną starzenia się skóry. Dodatkowe czynniki, które sprawiają, że skóra staje się coraz cieńsza, to zmiany hormonalne związane z wiekiem oraz zewnętrzne czynniki stresogenne.

Naukowcy twierdzą, że witamina C chroni komórki skóry przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych (UV), a szczególnie w połączeniu ze spożywaniem owoców o barwie czerwonej i pomarańczowej (flawanony i antocyjany). IMMUNE+++ jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy, bioflawonoidów, antocyjanów i polifenoli (owoce cytrusowe, camu camu, acerola, owoc granatu). Wszystkie te naturalne źródła przeciwutleniaczy pomagają w walce z wolnymi rodnikami.

Jak spowolnić proces starzenia się skóry?

Fizjologiczna zdolność antyoksydacyjna witaminy C była wielokrotnie badana. Dane liczbowe mówią, że 100 mg witaminy C dziennie podnosi zdolność oczyszczania o 22%, a 180 mg dziennie o 37%. Witaminę C w dużych dawkach stosuje się także w celu przyspieszenia gojenia się ran.

Witamina C i kwasy tłuszczowe omega mają zasadnicze znaczenie w utrzymaniu zdrowia jelit i zachowaniu zdrowej skóry o młodzieńczym wyglądzie.

Dodaj komentarz