Każdy człowiek na świecie wie, co to są włosy. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jaka jest funkcja włosów. Otóż włosy są odpowiedzialne za utrzymywanie prawidłowej temperatury ciała. Istnieje mnóstwo mitów na temat włosów. Dzisiaj postaramy się niektóre z nich wyjaśnić.
Częste mycie głowy osłabia włosy.
Ta teza nie ma potwierdzenia w naukowych badaniach. Częste mycie włosów nie powoduje osłabienia czupryny i nie jest szkodliwe dla włosów. Częstotliwość głowy należy dopasować do szybkości przetłuszczania się skóry głowy. Głowę można myć nawet codziennie. Regularne mycie głowy może zapobiegać niektórym chorobom skóry powodującym łysienie.
Szybciej od włosów rozwijają się tylko komórki szpiku kostnego!
Palenie papierosów jest przyczyną powstawania siwizny.
To prawda. Zgodnie z wynikami badań, które opublikowano w 1996 roku, osoby palące papierosy są czterokrotnie bardziej narażone na siwienie włosów, niż osoby nie palące papierosów. Dodatkowo stwierdzono, że palenie papierosów może być przyczyną obumierania mieszków włosowych i utraty włosów.
W celu przyspieszenia wzrostu włosów, należy je regularnie podcinać.
Nie prawda! Podcinanie włosów jest korzystne dla utrzymania włosów w zdrowiu, jednak nie ma żadnego wpływu na szybkość wzrostu, ani nie wzmacnia włosów.
Stres sprzyja wypadaniu włosów.
To fakt! Stres jest jedną z najbardziej powszechnych przyczyn utraty włosów. Człowiek traci dziennie od około 40 do około 150 włosów. Jednak przekroczenie 100 powinno być sygnałem, aby zająć się zdrowiem swoich włosów. Stres i zła dieta, to dwie główne przyczyny nadmiernego wypadania włosów.
Uniknięcie łysienia nie jest możliwe.
Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, każdy może opóźnić łysienie spowodowane predyspozycjom genetycznym lub mu zapobiec. Przyczynia się do tego pełnowartościowa dieta, suplementy diety i umiejętność radzenia sobie ze stresem. Warto jest także stosować odpowiednie środki pielęgnujące, szampony i odżywki. Kompleksowe podejście do tematu może sprawić, że włosy nie będą wypadały.
Nadmiar testosteronu jest przyczyną łysienia
Zgadza się, aczkolwiek do nadmiernego wypadania włosów przyczynia się wyłącznie forma testosteronu określana jako DHT.