Regularna aktywność fizyczna przynosi korzyści w każdej przewlekłej chorobie. Podobnie jest w przypadku cukrzycy, ponieważ ćwiczenia fizyczne poprawiają kontrolę poziomu glukozy we krwi i zapobiegają lub opóźniają cukrzycę typu 2.
Oprócz niekwestionowanych zalet w przypadku chorych na cukrzycę, ćwiczenia fizyczne wpływają pozytywnie na zdrowie serca, ciśnienie krwi, poziom cholesterolu we krwi i ogólną jakość życia.
Wysiłek fizyczny w naturalny sposób wspomaga metabolizm, ponieważ pomaga spalać tłuszcz i sprzyja budowaniu beztłuszczowej masy mięśniowej. Aby ćwiczenia miały pozytywny wpływ na cukrzycę, aby mogły zapobiegać tej chorobie, a nawet ją leczyć – ważna jest regularność. Aby uzyskać poprawę zdrowia, aktywność fizyczna musi stać się codzienną rutyną. Nie jest wymagana aktywność na poziomie profesjonalnych sportowców, ani codzienne, intensywne treningi na siłowni. Optymalną ilość ćwiczeń zapewnią codzienne spacery, wchodzenie po schodach albo chodzenie pieszo zamiast przemieszczania się samochodem, zwłaszcza na krótkich dystansach.
Joga, rozciąganie w domu i regularne spacery – to dobre pomysły, które są wystarczające do uruchomienia naturalnych procesów zdrowienia i regeneracji.
Bardziej ambitne osoby, które lubią aktywność fizyczną, poleca się trening cardio i interwałowy – trzy do pięciu dni w tygodniu przez 20 do 40 minut. Tego rodzaju trening sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej i w naturalny sposób poprawia wrażliwość na insulinę.
Wszelkiego rodzaju ćwiczenia siłowe, z wykorzystaniem ciężarów lub maszyn, korzystnie wpływają na metabolizm cukrów i poziom cukru we krwi. Jeśli korzystasz z usług klubu fitness lub siłowni, z pewnością masz możliwość skonsultowania planu treningowego ze specjalistą, który uwzględni twoje możliwości fizyczne i aktualny stan zdrowia.