Błonnik dietetyczny a utrata wagi

Błonnik jest istotną częścią diety i zapewnia wiele korzyści zdrowotnych dla organizmu. Pożywienie o wysokiej zawartości błonnika może również pomóc w odchudzaniu. Jakie są źródła błonnika? Czy spożywanie błonnika ma skutki uboczne? Czym grozi przedawkowanie błonnika?

Żywność bogata w błonnik to: warzywa, sałatki, owoce, zboża i kasze. Wysokoprzetworzona żywność zawiera bardzo mało błonnika. Zjedzony błonnik powoduje, że długo odczuwamy sytość. Ponadto jedzenie pożywienia bogatego w błonnik wymaga dłuższego i dokładniejszego żucia. Czynność żucia aktywuje uwalnianie śliny i soków żołądkowych. Dzięki temu pokarm jest dokładnie strawiony a głód jest zaspokojony na dłuższy okres czasu.

keto-actives

Co to jest błonnik dietetyczny?

Błonnik to składnik roślin, który nie podlega trawieniu. Błonnik rozpuszczalny ulega fermentacji w okrężnicy i jest uwalniany jako gazy i inne produkty uboczne. Błonnik nierozpuszczalny pochłania wodę podczas przemieszczania się przez układ pokarmowy, co ułatwia wypróżnianie.

Zapotrzebowanie na błonnik

Według naukowych danych, dorosły człowiek potrzebuje około 18 gramów błonnika pokarmowego dziennie. Dietetycy zalecają większe ilości. Dla uzyskania maksymalnych korzyści zdrowotnych kobiety powinny jeść co najmniej 25 gramów błonnika dziennie. Minimalna ilość dla mężczyzn to 38 gramów dziennie.

Tak jak ze wszystkim, również ze spożyciem błonnika należy zachować umiar. Błonnik ma pozytywne działanie. Jednak zbyt duża ilość błonnika w diecie może przynieść negatywne efekty. Prawidłowo zbilansowana dieta zapewni wystarczającą ilość błonnika i w takim przypadku nie ma potrzeby aby wspomagać się suplementami diety.

Korzyści zdrowotne błonnika

  • Zapobiega zaparciom.
  • Zapobiega rozwojowi raka okrężnicy.
  • Zachowuje zdrowie układu trawiennego.
  • Zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, takich jak hiperlipidemia i nadciśnienie tętnicze.
  • Zwiększa uczucie sytości, pomagając w ten sposób w odchudzaniu.
  • Reguluje tolerancję glukozy.
  • Zwiększa wrażliwość komórek na insulinę.

Błonnik dietetyczny sam nie naprawia problemów z nadwagą. Aby skutecznie schudnąć należy podejść do problemu kompleksowo. Ćwiczenia fizyczne, prawidłowa dieta i kontrolowanie kalorii, to bardzo ważne czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę. Cierpliwość i systematyczne stosowanie zaleceń, z pewnością doprowadzą do sukcesu.

Dodaj komentarz