Odchudzanie po 40-tce

Jeśli masz już 40 lat „na karku”, z pewnością widzisz, że dużo łatwiej niż kiedyś przybierasz na wadze, a dużo trudniej schudnąć. Duże znaczenie na spowolnienie przemiany materii ma mniejsza aktywność fizyczna, konsekwencje nawyków żywieniowych i praca układu hormonalnego w starszym wieku. Mimo że odmawiasz sobie deserów i chodzisz na dodatkowe zajęcia na siłownię, to i tak tkanki tłuszczowej przybywa a energii coraz mniej. Dlaczego tak jest?

Po 40 roku życia w organizmie zachodzi wiele zmian, które wpływają na trawienie, metabolizm i inne funkcje organizmu. Zmiany są spore jednak łatwo możemy nauczyć się jak z nimi zaprzyjaźnić się. Można bez problemu uniknąć przytycia po 40-tce albo szybko i zdrowo schudnąć, przestrzegając poniższych zaleceń.

keto-actives

odchudzanie-po-40-tce

Jedz owoce i warzywa

W każdym posiłku, połowę miejsca na talerzu powinny zajmować owoce lub warzywa. Owoce i warzywa są bogate w składniki odżywcze a mają mniej kalorii i tłuszczu niż mięso i nabiał. Zamiast mocno przesłodzonych i tłustych deserów wykorzystaj jabłka i jagody.

Jedz śniadanie

Eksperci podkreślają, że bogate i zdrowe śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w trakcie dnia. Najlepsze będą płatki owsiane lub zbożowe albo grzanka z pełnoziarnistego pieczywa – oczywiście z owocami. Pożywne śniadanie zapewni nasycenie aż do lunchu albo obiadu i zapobiegnie dojadaniu między posiłkami.

Nie jedz przed spaniem

Najważniejszym jest, co wybierasz do zjedzenia a nie o jakiej porze. Jednak jeśli większą część swoich dziennych potrzeb zaspokoisz do obiadu, wówczas łatwiej będzie tobie utrzymać wagę lub zgubić zbędne kilogramy.

Gotuj zdrowe posiłki

Pojęcie „zdrowe odżywianie” jest bardzo pojemne. Jeszcze niedawno za największy problem uważano nadmiar tłuszczu i kalorii. Ostatnie badania sugerują iż tłuszcz zjedzony nie przetwarza się na ten odłożony jako tkanka tłuszczowa – to nadmiar węglowodanów prostych w diecie jest gromadzony w organizmie „na zapas”. Jedz więc pełne ziarna, warzywa i owoce, produkty jak najmniej przetworzone i nie przesadzaj z unikaniem tłuszczu.

Nie podjadaj między posiłkami

Nawet nie pomyślisz o podjadaniu, jeśli organizm będzie zaspokojony dzięki zdrowemu odżywianiu (produkty naturalne, kompletne, jak najmniej przetworzone). Jeśli masz tendencję do podjadania, oznacza to, że masz żołądek zapełniony bezwartościową paszą, a to czego potrzeba nie zostało dostarczone.

Nie pij słodzonych napojów

Większość napojów, które można kupić w sklepach, jest przeładowana cukrem. Napoje gazowane w puszkach, „niby soki” w kartonikach, słodzona kawa zalana wodą i mlekiem – to wszystko bezwartościowe zapełniacze brzucha, które rozpychają żołądek i nie dostarczają nic wartościowego. Dla ugaszenia pragnienia pij jedynie wodę albo napary z ziół (herbaty) lub kawę – bez dodawania cukru.

Dbaj o aktywność fizyczną

Aktywność fizyczna zwiększa zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Jeśli cierpisz z powodu nadwagi, korzystne będzie wykonywanie ćwiczeń aby przyspieszyć schudnięcie. Najlepsze efekty dają ćwiczenia aerobowe. Długie spacery, jazda na rowerze i pływanie to najlepsze sposoby na zrzucenie wagi i zadbanie o dobrą kondycję. Pamiętaj aby nie przeciążać organizmu, ekstremalny wysiłek i forsująca aktywność fizyczna nie są zdrowe.

Relaksuj się

Unikaj stresu. Stres to stan organizmu będący reakcją na zagrożenie. W stresie włączają się mechanizmy obronne a trawienie i przyswajanie idą w zapomnienie. Wszystko co zjesz podczas stresu zostanie schowane „na potem” i przyczyni się do powiększenia warstwy tłuszczyku.

Wysypiaj się

Badania potwierdzają, że osoby śpiące zbyt krótko łatwiej przybierają na wadze.

Zdrowy tryb życia to podstawa. Nie daj się złapać na krzykliwe reklamy i podążaj własną drogą. Ten kto „biegnie za tłumem” nie odnajdzie swojego celu…

Dodaj komentarz