Cukrzyca typu 2 znana jest także jako cukrzyca insulinoniezależna. Cechą charakteryzującą tę chorobę jest odporność na insulinę, a długotrwała hiperglikemia jest przyczyną ogólnoustrojowych powikłań, które dotyczą wszystkich narządów. Ten rodzaj cukrzycy wymaga, oprócz standardowego leczenia, także stosowania odpowiedniej diety.
Produkty wspierające leczenie cukrzycy typu 2.
Żywność o wysokiej zawartości błonnika spowalnia wchłanianie glukozy, reguluje poziom cukru we krwi i sprzyja detoksykacji. Minimalna ilość błonnika w ciągu doby, to 30 gramów. Najbardziej wartościowe źródła błonnika, to karczochy, brukselka, groszek, awokado, jagody, orzechy, nasiona chia i siemię lniane.
Pokarmy zawierające chrom są niezbędne dla prawidłowego metabolizmu węglowodanów i lipidów. Ponadto chrom poprawia tolerancję glukozy, równoważy poziom cukru we krwi oraz pomaga w transportowaniu glukozy do komórek, gdzie cukier jest przetwarzany na czystą energię potrzebną do funkcjonowania organizmu. Następujące naturalne produkty zawierają chrom: brokuły, fasolka szparagowa, drożdże piwne, wołowina.
Produkty bogate w magnez są potrzebne do metabolizmu glukozy i wpływają na normowanie poziomu cukru we krwi. Uważa się, że cukrzyca często jest skorelowana z niedoborem magnezu. Pokarmy dostarczające magnezu, to szpinak, pestki dyni, migdały, jogurt, czarna fasola.
Olej kokosowy i nieprzetworzony olej palmowy zawierają zdrowe kwasy tłuszczowe, które równoważą poziom glukozy we krwi. Ponadto są to doskonałe źródła energii dla organizmu. Według niektórych specjalistów dieta niskowęglowodanowa (dieta ketonowa) jest skutecznym sposobem na naturalne leczenie cukrzycy. Jednak nawet bez stosowania diety wysokotłuszczowej, używając olej kokosowy można korzystać ze zdrowych tłuszczów – co pomaga w leczeniu cukrzycy. Warto także zainteresować się suplementami diety (OMEGA+++), które można wykorzystać do uzupełnienia kwasów tłuszczowych omega 3.
Pokarmy białkowe mają niewielki wpływ na zmiany poziomu cukru we krwi i mogą spowolnić wchłanianie cukru. Najlepsze źródła czystego białka, to między innymi ryby, wołowina, drób, soczewica, jaja.
Korzystne w cukrzycy jest spożywanie pokarmów o niskim indeksie glikemicznym, czyli takich, które są powoli przekształcane w cukier. Są to na przykład: nieskrobiowe warzywa, orzechy, nasiona, awokado, mięso, jajka, ryby.
Warto zwrócić uwagę, że największe korzyści dla organizmu przynosi żywność organiczna i wytwarzana w zgodzie z naturą. W miarę możliwości należy unikać pożywienia wysoko przetworzonego i produkowanego w sposób przemysłowy.