Korzyści zdrowotne orzechów

Orzechy są naturalnym źródłem korzystnych kwasów tłuszczowych. Orzechy są kaloryczne i bogate w mikroelementy. Jest naukowo udowodnione, że surowe i niesolone orzechy to jeden z najlepszych pokarmów. Pomimo wysokiej kaloryczności i dużej zawartości tłuszczu, warto dodać orzechy do codziennej diety.

Orzechy są korzystne dla serca

Badania pokazują, że jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w orzechach pomagają obniżyć poziom cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL oraz trójglicerydów. Zły cholesterolem gromadzi się wzdłuż ścian tętnic i zwęża naczynia krwionośne, co jest przyczyną rozmaitych problemów zdrowotnych. Więc, gdy dodasz orzechy do codziennej diety, to zmniejszysz ryzyko chorób serca, wysokiego ciśnienia krwi i udaru mózgu. Szczególnie korzystne w tym zakresie są orzechy włoskie i pekan.

piperinox

Orzechy pomagają w cukrzycy

Orzechy obniżają poziom triglicerydów, a badania wykazują, że diabetycy mają podwyższony poziom tych tłuszczów prostych. Dodając orzechy do codziennej diety możesz zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II. Zauważono, że po zjedzeniu migdałów wzrasta poziom hormonu o nazwie adiponektyna, który pomaga ustabilizować poziom cukru we krwi.

Orzechy a zbędne kilogramy

Tradycyjne diety odchudzające często opierają się na ograniczeniu tłuszczów, w tym orzechów, a to właśnie one zawierają wiele wartościowych składników i powinny stanowić stałą część codziennego jadłospisu. Migdały wspomagają utratę nadmiaru wagi na kilka sposobów. Są bogate w błonnik pokarmowy, który nie tylko pomaga oczyścić przewód pokarmowy, ale także zwiększa poziom energii. Są doskonałym substytutem mięsa i mleka, ponieważ są bogate w białko i wapń i nie zawierają nasyconych tłuszczów. Spożywanie migdałów powoduje uczucie sytości a wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych korzystnie wpływa na termogenezę.

Walka z chorobą nowotworową

Według niektórych teorii, nowotwór pojawia się, gdy w organizmie jest zbyt wiele toksyn. Orzechy są bogate w przeciwutleniacze, które pomagają pozbyć się toksyn. W rezultacie możesz radykalnie zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.

Wzmocnienie systemu immunologicznego

Oprócz wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, orzechy brazylijskie charakteryzują się wyjątkowo wysoką zawartością selenu. Selen jest mikroelementem niezbędnym dla zachowania zdrowia. Niedobory selenu mogą być powodem osłabienia układu immunologicznego, niepłodnością u mężczyzn oraz wzrostem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Orzechy to naturalne źródło zdrowia. Dostarczają wielu składników, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu: jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B, witamina E, błonnik, mikroelementy, antyoksydanty. Dzięki temu orzechy zapobiegają wielu chorobom, takim jak: udar mózgu, cukrzyca, miażdżyca, otyłość, a także przyczyniają się do zmniejszania poziomu stresu i poprawienia płodności mężczyzn. Oprócz właściwości zdrowotnych, orzechy mają bogate walory smakowe i są łatwo dostępne. Jedz orzechy dla zdrowia!

Dodaj komentarz