Ból pleców to męcząca dolegliwość. Leczenie bólu dolnej części pleców nie jest skomplikowane, chyba że przyczyną bólu jest inne, poważniejsze schorzenie (złamanie kości, infekcja, nowotwór). Dzisiaj bierzemy pod uwagę niespecyficzny, przewlekły ból dolnej części pleców, który wyklucza istnienie poważniejszych przyczyn. Jak pozbyć się takiego bólu?
Naturalną reakcją na ból jest unikanie ruchu. W przypadku bólów przewlekłych należy postępować odwrotnie. Najważniejszym elementem leczenia przewlekłego bólu pleców jest terapia ruchowa, która wzmacnia mięśnie i dzięki temu odciąża kręgosłup. Gimnastykę rehabilitacyjną należy kontynuować do chwili całkowitego ustąpienia bólu. Po zakończeniu terapii ruchowej koniecznie trzeba pozostać aktywnym fizycznie, aby nie pozwolić na powrót dolegliwości bólowych.
Oprócz terapii ruchowej, można stosować inne, wspomagające metody. W przypadku silnego bólu, konieczne mogą się okazać leki przeciwbólowe, bez których nie byłoby możliwe wykonywanie codziennych czynności. Pomocna jest także nauka technik relaksacyjnych, które pomagają w poradzeniu sobie z bólem. Ważna jest umiejętność zachowania prawidłowej postawy i prawidłowego poruszania się w pracy i w codziennym życiu. W niektórych przypadkach, ulgę w bólu może przynieść akupunktura lub masaż.
Jak samodzielnie przyspieszyć leczenie bólu pleców?
Przyjmij do wiadomości kilka faktów, które mogą przyspieszyć leczenie albo zapobiec powstaniu bólu pleców.
- Unikanie codziennych czynności wydłuża czas leczenia bólu.
- Regularna aktywność fizyczna wzmacnia mięśnie i zapobiega atakom bólu. Siłownia, pływalnia, rower albo spacery – forma aktywności nie ma znaczenia, ważna jest regularność. Jeśli uprawianie sportu nie pociąga Cię, to możesz wkomponować więcej ruchu w zwykłe, codzienne czynności. Więcej przemieszczania się na piechotę a mniej jeżdżenia samochodem na pewno będzie korzystne dla zdrowia.
- Nieprawidłowa postawa może być powodem bólu pleców. Unikaj garbienia się, odpowiednio ustaw wysokość siedziska fotela w miejscu pracy.
- Zbyt duża waga ciała jest dodatkowym obciążeniem dla kręgosłupa.
- Unikaj narażania kręgosłupa na przeciążenie. Podnoś ciężary przy wyprostowanych plecach. Rób przerwy jeśli pracujesz w pozycji siedzącej.