Zdrowa dieta powinna zawierać dwie grupy niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych: omega 3 i omega 6. Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebujemy obu, jednak w diecie typu zachodniego jest tendencja do dużego spożycia kwasów tłuszczowych omega 6, podczas gdy spożycie niezbędnych kwasów tłuszczowych omega 3 jest zwykle zmniejszone. Czy w związku z tym, potrzebne jest zażywanie suplementów diety omega 3?
Znaczne ilości omega 6 znajdują się w olejach z nasion, między innymi w oleju słonecznikowaym i oleju kukurydzianym, a także w niektórych, tłustych rybach – sardynki, łosoś, makrela. Tłuste ryby dostarczają także dwa rodzaje kwasów omega 3, kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA). Główną funkcją EPA jest wspomaganie zdrowia serca i tętnic, natomiast DHA ma zasadnicze znaczenie w budowie warstw błony komórkowej w całym ciele, a szczególnie w mózgu i siatkówce oka.
Środowiska medyczne zalecają przyjmowanie 450 mg EPA + DHA dziennie. Jednak spożycie tych kwasów w krajach zachodnich jest znacznie niższe. Dodatkowo stwierdzono, że jemy zbyt dużo omega 6 i zbyt mało omega 3.
Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest potrzebna równowaga. Ta sama zasada dotyczy odpowiednich proporcji pomiędzy składnikami odżywczymi, które zjadamy. Istotą działania omega 3 jest „tłumienie” rekacji organizmu i utrzymywanie ich na optymalnym poziomie, aby nie dopuścić do przeciążenia. Natomiast zbyt duża ilość niezbędnych kwasów tłuszczowych omega 6 może spowodować nadmierny obrzęk i uszkodzenie tkanek. Istotne jest zachowanie równowagi między spożyciem omega 3 a ilością omega 6 w naszej diecie. Uważa się, że zdrowa i zrównoważona proporcja, to 50-60% kwasów omega 3.
Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 mają silne działanie przeciwzapalne, i dlatego mają dobroczynne działanie w szerokiej gamie dolegliwości, jak między innymi choroby oczu, choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby zwyrodnieniowe mózgu (choroba Alzheimera i choroba Parkinsona).
Osoby które chorują na cukrzycę potrzebują szczególnego wsparcia dla układu sercowo-naczyniowego. W takich przypadkach stwierdzono korzyści z suplementacji omega 3, która poprawia działanie insuliny, obniża poziom trójglicerydów we krwi i wspomaga odchudzanie.
Najnowsze badania wskazują, że mózg jest także organem podatnym na stany zapalne. Dolegliwości związane z mózgiem, w tym depresja, stres i lęk oraz ADHD, często wynikają ze stanu zapalnego i obrzęku, co sugeruje potencjalne korzyści wynikające z zażywania suplementów diety omega 3.
Zdrowa równowaga kwasów tłuszczowych może zostać osiągnięta przez zminimalizowanie spożycia omega 6 i zwiększenie spożycia omega 3. Można to osiągnąć uzupełniając dietę o oliwę z oliwek, która ma zredukowane kwasy tłuszczowe omega 6. Zwiększenie ilości tłustych ryb albo regularne zażywanie suplementów zawierających rybi olej, to skuteczne metody na zapewnienie odpowiedniej ilości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3.